AKTUAL5

PIERWSZY WYJAZD DO TAJLANDII, CZYLI JAK TO WSZYSTKO ZORGANIZOWAĆ I ILE TO BĘDZIE KOSZTOWAŁO? TAJLANDIA #12

Podjęliście decyzje - tak ruszamy do Tajlandii!. Ale od czego by tu zacząć i czy na pewno sobie poradzimy? Mam nadzieje, że notatki z naszej podróży pozostawione na tym blogu oraz zebrane tutaj w jedną całość w formie Dziennika Podróży trochę Was uspokoją i być może pomogą przygotować.


Tajlandia - Kraina Uśmiechu

Przed wyprawą do Krainy Uśmiechu mieliśmy z Damianem na koncie kilka bliższych i dalszych wypraw jednak przed nami była Tajlandia - to nie w kij dmuchał. Jak do każdej podróży i tutaj musieliśmy odpowiednio wcześnie zacząć przygotowania. Kluczową sprawą był dla nas termin wylotu a dokładniej jego cena, wyjazd zaplanowaliśmy na początek grudnia i na ten termin szukaliśmy atrakcyjnych cen przelotu. Zdecydowaliśmy się na linie lotnicze Qatar Airways. Udało nam się kupić bilety w cenie 2200 zł/1 os. 
Lot obejmował 1 przesiadkę w Doha w Katarze. Zaraz po kupnie biletów zarezerwowaliśmy nocleg w Bangkoku i był to jedyny nocleg zarezerwowany jeszcze w PL, jedyny pewny;) Później noclegów szukaliśmy na bieżąco za pomocą aplikacjei Agoda.

Dzień 1,2
Jesteśmy w Bangkoku! Po zostawieniu rzeczy w zarezerwowanym pensjonacie ruszyliśmy chłonąć miasto a tak naprawdę Bangkok pochłonął nas. Sprawdziło się powiedzenie, że Bangkok wciąga! Nie mogło nas zabraknąć na najsłynniejszej ulicy Khao San Road, odwiedziliśmy kilka świątyń i jedliśmy, jedliśmy, jedliśmy :) Trafiliśmy akurat na Święto Króla obchodzone 5 grudnia. Król Bhumibol Adulyadej cieszy się największym szacunkiem i zaufaniem dzięki swojemu zaangażowaniu, pracy i trosce o kraj. 5 grudnia cały kraj jest przystrojony, pojawiają się motywy głównie w kolorze żółtym, są to chorągiewki, kwiaty. Żółty jest przyjętym kolorem króla. 
Nocleg: Lamphu House http://www.lamphuhouse.com/bangkok/index.html
Koszt: 800 BHT/pokój

Następnie ruszyliśmy na północ Tajlandii do Sukhothai i Chiang Mai. Przeprawa z Bangkoku do Chiang Mai (ok 700km) jest długa i męcząca dlatego warto ją przełamać noclegiem w Sukhothai. Z Bangkoku wyruszyliśmy pociągiem z Dworca Hua Lamphong najpierw do Phitsanulok, gdzie następnie przesiedliśmy się do autobusu w stronę Sukhothai (ok. 440km na północ od Bangkoku).

Dzień 3,4
W Sukhothai zwiedzaliśmy Park Historyczny. O naszym pobycie w Sukhothai możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ
Nocleg: Ban Thai Guesthouse http://www.agoda.com/pl-pl/ban-thai-guesthouse/hotel/sukhothai-th.html
Koszt: 450 BHT/bungalow

Po zwiedzaniu Sukhothai ruszyliśmy autobusem do Chiang Mai. 

Dzień 5,6,7,8
Chiang Mai należy do najlepszych miejsc wypadowych dla chcących spróbować swoich sił w trekkingach 2-3 dniowych a nawet kilkunastodniowych. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od kursu w szkole gotowania o czym możecie przeczytać TUTAJ. Następnie udaliśmy się na trekking dokładnie opisany TUTAJ i TUTAJ. Później spędziliśmy czas odwiedzając plemiona górskie opisane TUTAJ i tygrysy które będą opisane TUTAJ. 
Nocleg: Pensjonat Libra Guesthouse, http://www.librahousechiangmai.com/index.html 
Koszt 400 BHT/pokój

Teraz zdecydowaliśmy, że ruszamy na południe Tajlandii na wypoczynek. Z Chiang Mai do Bangkoku wyruszyliśmy pociągiem nocnym a następnie autobusem nocnym do Krabi. Dziś zorganizowalibyśmy to nieco inaczej i na pewno wykupilibyśmy wcześniej lot w atrakcyjnej cenie, który byłby o wiele wygodniejszy. Zaoszczędzilibyśmy również czas. 

Dzień 9,10,11
Trafiliśmy najpierw do Krabi, skąd małym busikiem pojechaliśmy do AoNang oddalone od Krabi ok 15km. Tutaj spędziliśmy czas wypoczywając na różnych plażach w AoNang, na wyspie KoPoda. Wykupiliśmy także wycieczkę na James Bond Island o czym możecie przeczytać TUTAJ
Nocleg: Bann Thara Guesthouse http://www.agoda.com/pl-pl/baan-thara-guesthouse/hotel/krabi-th.html
Koszt: 650 BHT/pokój

Z AoNang wyruszyliśmy promem na wyspę Ko PhiPhi, która od początku była w naszych planach. 

Dzień 12,13
Skorzystaliśmy z oferty wycieczki na plażę Maya Bay, gdzie był kręcony film z Leonardo DiCaprio "Niebiańska plaża". Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Wyspa KoPhiPhi oczywiście była przepiękna, ale pojawiły sie pewne minusy, które spowodowały, że po 2 dniach zabraliśmy się stamtąd. Dokładniej możecie przeczytać o tym TUTAJ
Nocleg: Up Hill Bungalow http://www.phiphiuphillcottage.com/
Koszt: 1000 BHT/bungalow

Wróciliśmy promem do AoNang ponieważ tylko tam czuliśmy, że możemy odpocząć :)

Dzień 14,15,16
Będąc ponownie w AoNang postanowiliśmy popłynąć na jedną z ładniejszych plaż Railay a także w końcu skorzystaliśmy z oferty tajskiego masażu. Oczywiście polecam :)
Koszt: 600 BHT/bungalow

Nasz pobyt powoli dobiegał końca dlatego postanowiliśmy wrócić do Bangkoku ponownie nocnym autobusem. 

Dzień 17,18
Kontynuowaliśmy zwiedzanie Bangkoku m.in. dzielnicy Chinatown i parków a także świątyń. Zrobiliśmy zakupy w marketach i spędziliśmy Wigilię pierwszy raz poza domem i to na ulicznym żarciu ;p  

Dzień 19
wylot do domu 

PRZYKŁADOWE CENY ORAZ PRAKTYCZNE INFORMACJE:


 • Waluta BHT (baht) 100 bahtów to ok 11 zł,
 • Ceny noclegów wahają się w granicach 400-1000 BHT. Taniej jest na północy kraju, na wyspach ceny są 2-3 krotnie wyższe,
 • Warto korzystać ze sklepów typu 7/11, 
 • Cena masażu (1h) w zależności od lokalizacji: w Bangkoku 120 BHT, na wyspach ok 200 -250 BHT,
 • T-shity 50-150 BHT,
 • Spodnie 150-300 BHT,
 • Najlepiej jadać tam gdzie Tajowie, w knajpkach zlokalizowanych za rogiem,
 • Coca-cola 2l od 35 BHT,
 • Piwo Chang 0,63 l od 40 BHT,
 • Woda 7/11 Bangkok 0,6 l: 7 THB,
 • Woda 7/11 na wyspach 0,6 l: 9 THB,
 • Kawa lub herbata: 20-50 BHT,
 • Jogurty od 15 BHT,
 • Dania tajskie na straganach od 30 BHT,
 • Pad thai z kurczakiem (smażony makaron z warzywami i orzeszkami ziemnymi) od 40-45 BHT,
 • Sajgonki od 30 THB,
 • Zupa Tom Yam na Koh Phangan od 50 BHT,
 • Smażony ryż z kurczakiem od 45 BHT,
 • Naleśniki z bananen i sosem czekoladowym od 40 BHT,
 • Owocowe shake’i od 20 BHT,
 • 1 kg bananów od 30 BHT.

4 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc myślałam, że wszystko tam jest droższe. Dlatego bardzo się zdziwiłam, gdy przeczytałam ten post. Patrząc na Wasze zdjęcia stwierdzam, że tam jest przepięknie. Istny raj na ziemi. Chciałabym tam kiedyś polecieć.

  Pozdrawiam,

  www.jestem-kinga.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Na północy kraju jest całkiem tanio, najdrożej jest na wyspach. Ja osobiście byłam bardzo zadowolona cenami jedzenia - tutaj można było poszaleć :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. W Tajlandi może być i tanio i drogo, zależy tylko od tego, kto czego oczekuje ;)
  A najdroższy jest oczywiście lot (dlatego warto lecieć na dłużej )i poruszanie się na miejscu, jeśli ktoś zamierza przemieszczanie się w kilka różnych miejsc. Co do wysp potwierdzam, są oczywiście droższe niż ląd, ale tak jest wszędzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie tak i warto śledzić promocje linii lotniczych :)

  OdpowiedzUsuń