AKTUAL5

SUKHOTHAI CZY AJUTHAJA ? TAJLANDIA #8


Sukhothai czy Ayutthaya ? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które chcą zwiedzić tylko jedną z dawnych stolic Tajlandii. Dokładnie o Sukhothai możecie przeczytać TUTAJ

Sukhothai
Sukhothai
Ayutthaya
W latach 1350-1767 Ayutthaya była stolicą Syjamu a 33 królów, pochodzących z różnych dynastii panowało tu do czasów, gdy miasto to zostało prawie zrównane z ziemią przez Birmańczyków w 1767r. Aktualnie Ayutthaya zamieszkuje ok 60 tys. mieszkańców. Położone jest pomiędzy rzekami Menam, Lop Buri i Pa Sak. Oddalone jest 75km na północ od Bangkoku. 

Do najpopularniejszych kompleksów w Ayutthaya należą Wat Phra Mahathat i Viharn Phra Mongkol Bophit. W Viharn Phra Mongkol Bophit jest ogromny posąg Buddy wykonany z brązu, najprawdopodobniej jeden z największych posągów Buddy z brązu w całym kraju. Jest pokryty 250kg złota. W Wat Phra Mahathat znajduje się chyba najpopularniejszy widok - głowa buddy wyłaniająca się z drzewa figowego. Ten motyw pojawia się w przewodnikach, na pocztówkach oraz tapetach :) 


Poniżej wykonałam zestawienie, które może ułatwić wybór. 

Sukhothai Vs.Ayutthaya ? 

PODOBIEŃSTWA

-Oba parki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
-Oba parki są idealne do zwiedzania rowerami 

AYUTTHAYA PLUSY

-Ayutthaya znajduje się bliżej Bangkoku, 75km na północ. Jest idealne na jednodniową wycieczkę.
-W Parku w Ayutthaya znajduje się największy posąg Buddy z brązu. 
-Opłaty przyjmowane są za każdy kompleks oddzielnie, więc jeśli nie chcesz zwiedzać wszystkich wystarczy wizyta w 1 góra 2 najpopularniejszych i masz zaoszczędzone pieniądze. 

AYUTTHAYA MINUSY

-Wiele kompleksów usytuowanych jest w samym mieście. Ruch samochodowy i tłumy ludzi mogą przytłaczać. Czasami nie jest tak spokojnie jak w Parku Historycznym Sukhothai. 
-Miasto jest otoczone rzekami i kanałami przez co może występować problem z komarami. 
-Kompleksy bywają zatłoczone nie tylko przez turystów, ale przez samych Tajów, którzy przyjeżdżają tu się modlić w niedziele. 
-Większość świątyń jest bardzo zniszczona. 

SUKHOTHAI PLUSY

-Sukhothai znajduje się 440km na północ od Bangkoku, jest to alternatywa dla podróżujących na północ np. do Chiang Mai, aby zrobić sobie postój. 
-Układ Parku jest lepiej przystosowany dla podróżujących 
-W Parku Historycznym Sukhothai znajduje się największa budowla siedzącego Buddy w całym kraju. 
-Park jest lepiej zachowany niż Ayutthaya
-Park ze względu na rozległy i ogromny obszar jest zdecydowanie mniej zatłoczony niż Ayutthaya. 

SUKHOTHAI MINUSY

-Dodatkowe opłaty za wstępy do pozostałych stref (mających mniej atrakcji niż główna strefa centralna) za tę samą cenę: 100 bahtów za osobę.
-Miasto Sukhothai podzielone jest na dwie części: Old i New Sukhothai. Są one oddalone od siebie ok 10km. Park Historyczny znajduje się w części starej, jeśli mamy wykupione miejsca noclegowe z New Sukhothai będziemy musieli przetransportować się w tą część. 

Reasumując, jeśli macie sporo czasu polecam odwiedzenie obu miejsc. Jeśli jednak musicie wybierać - ja stawiam na Sukhothai :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz