AKTUAL5

Chorwacja - Wyspa Krk - Vrbnik

W kraju lawendy i wina. Bez wątpienia Chorwacja to nasz ulubiony kierunek urlopowy. Pierwszy raz wybraliśmy się do Chorwacji w 2011r. i zwiedzaliśmy Riwierę Makarską, Dubrownik oraz Montenegro. Tym razem celem naszej wyprawy był Park Narodowy Jezior Plitwickich oraz Wyspa Krk.

Vrbnik - wyspa Krk
Zwiedzanie wyspy Krk zaczynamy od przekroczenia Krckiego mostu, dzięki któremu połączona jest z lądem. Przejazd jest płatny ok 30 HRK za samochód osobowy. Od razu wita nas zapach ziół. Na samym końcu wyspy znajduje się malownicza miejscowość Baska, w której wynajęliśmy apartament. Niemal 18 km od Baski jest Stara Baska. To wioska otoczona wapiennymi skałami z licznymi żwirowo-piaszczystymi plażami. 


Nieocenionym widokiem są zatoczki, do których można dostać się tylko od strony morza. Krk to jedno z najstarszych miast na wyspie, usytuowane pośród winnic, gajów oliwnych i wawrzyńów. Plaże zwykle są kamieniste. Vrbnik (nazwa trudna do wymówienia) to magiczne miasteczko usadowione na 49-metrowej skale. Położone jest w północnej części wyspy Krk. I to właśnie Vrbnik będzie dziś na tapecie.

Vrbnik to nic innego jak wyspiarska stolica wina! Z otaczających miasteczko winorośli wyrabiana jest najsłynniejsza Zlahtina. Przechadzając się często bardzo wąskimi uliczkami na każdym kroku mieszkańcy oferują nam swoje wyroby. Klimatu dodaje unoszący się w powietrzu zapach "produkcji wina". 
Panująca wszechobecnie senna atmosfera, wąskie uliczki i mnóstwo kotów przechadzających się ulicami sprawiają, że czas w tym miejscu się zatrzymał. 


Najwęższą uliczką jest Klančić.  Ma jedynie 40 cm szerokości.W Vrbniku zachowane są pozostałości fortyfikacji miejskich oraz kilka kościołów. Najciekawszym jest XIV wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Plaże z Vrbniku są  głównie żwirowe. Najsłynniejsza jest Plaża Zgribnica.


WARTO:

zjeść lody -gałki są naprawdę duże!
przejść się najwęższą uliczką Klančić
kupić butelkę wina do domu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz