AKTUAL5

Maroko - Cesarskie Miasta - Fez

Niedawno moi rodzice wrócili z Maroko. Skorzystali z wycieczki objazd + wypoczynek: Maroko - Cesarskie Miasta

Garbarnie skór w Fezie
Takie wycieczki z reguły są dość męczące. Codziennie nocleg w innym hotelu, do tego ciągła gonitwa za przewodnikiem. Te i inne argumenty sprawiają, że ja i mój mąż wolimy wycieczki "na własną rękę". Za to z jeszcze większym podziwem patrze na moich rodziców, ponieważ to już ich 3-a wycieczka objazdowa. 


Ich przewodnikiem był niesamowity Sebastian Ząbczyński - specjalista od Maroka. Więcej o nim znajdziecie tutaj: http://zabczynski.org/o-nas/

Podczas wycieczki na celowniku były takie miasta jak: Agadir, Essaouira, Safi, Al Dżadida, Casablanka, Rabat, Meknes, Volubis, Fez i Marrakesz. 

Spośród wszystkich miejsc najciekawszy okazał się Fez położony na pograniczu gór Atlas i Rif. Koloryt tego miasteczka nie ma sobie równych. To prawdziwe arcydzieło muzułmańskiej architektury. Najsłynniejszą dzielnicą jest stary Fez El Bali, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Medyna Fezu to również obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć m.in. medresę Bu Inania, grobowiec Mulaj Idrissa II a także meczet (również najstarszy uniwersytet świata) Al-Karawijjin

"proszę o listek mięty..." Dokładnie tak! Garbarnie skór w Fezie należą do głównych atrakcji, jednak znajdujący się tam zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Zapach wyróżnia to miejsce, zapach pozwala tu dotrzeć a przede wszystkim tego zapachu nie da się pomylić z niczym innym. Turyści często wkładają sobie do nosa listek mięty by choć trochę złagodzić tę niemiłą woń.

Proces garbowania to stara niezmienna receptura. Polega głównie na zabezpieczeniu skór przed rozkładem. Skóry zakupione z Fezie są niezwykle miękkie ponieważ do ich zmiękczania używa się gołębich odchodów lub krowiego moczu. Kolejnym etapem jest barwienie. Tu używa się naturalnych barwników tj. szafran, indygo czy mak. Później skóry schną na słońcu. Cały proces trwa około 20 dni.

W mieście istnieją dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara.
                                                                                                           Fotografie powyżej: pinterest.com
                                                                                                                                 Fotografie poniżej: Iwona i Edward Ziemiańczyk

Fez

Garbarnie skór w Fezie

Garbarnie skór w Fezie

Garbarnie skór w Fezie

Fez

Fez

Fez

Fez

Fez

Fez

Fez
                                                                                                                                        Fot. Iwona i Edward Ziemiańczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz